Nr tel:+48 586 778 892

Edukacja - języki obce

Otwarte granice europejskie, szybki rozwój technologii oraz możliwość wyjazdów na stałe poza granice ojczystego kraju sprawiły, że nauka języka obcego jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się kierunków w szkolnictwie.

Brella

Efektywna nauka języków obcych

W polskich szkołach język obcy wykładany był od zawsze – w minionych epokach najczęściej był to język francuski – uważany za najbardziej elegancki, później rosyjski – nauczany w wielu państwach Europy, a obecnie – wykładany już w pierwszej klasie szkoły podstawowej jest język angielski oraz niemiecki. Nauka języków obcych jednym przychodzi łatwiej innym nieco trudniej, ale każdy potrafi nauczyć się jego podstaw – dlatego języka obcego warto zacząć uczyć się od najmłodszych lat. Naukę języków najlepiej zacząć już w przedszkolu.

Wiele przedszkoli publicznych i prywatnych organizuje swoim podopiecznym naukę języka angielskiego. Dzieci poznają język poprzez zabawę, osłuchują się z nim poprzez czytanie oraz słuchanie piosenek, a także wykonują różnego rodzaju ćwiczenia – odpowiednie do ich wieku i możliwości, dzięki czemu nauka przychodzi im o wiele łatwiej niż dorosłemu.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż dzieci mają bardzo chłonny umysł, ich ciało jest w ciągłym procesie rozwoju, mózg – nieprzeciążony niepotrzebnymi informacjami może chłonąć wiedzę jak gąbka wodę. Oprócz tego – dzieci mają dużo więcej wolnego czasu – nie muszą chodzić do pracy, przygotowywać posiłków czy też zastanawiać się co kupić w sklepie. Ich umysł jest otwarty na wiedzę, która umiejętnie przekazana przez doświadczonego pedagoga bardzo szybko zostanie przyswojona.

Ale aby nauka była naprawdę efektywna, należy codziennie dziecko osłuchiwać z językiem którego się uczy. To takich celów jak najbardziej nadają się piosenki dla dzieci w języku angielskim, ćwiczenia tematyczne – na przykład nazywanie zwierząt, roślin i przedmiotów, konwersacje w uczonym języku, a także różnego rodzaju gry słowne.

W najlepszej sytuacji są dzieci, których rodzice są innej narodowości. Taki maluch, słuchając obydwu języków od momentu narodzin, ma duże szanse stać się dwujęzycznym, mówiącym w języku tak matki, jak i ojca. Jest to najlepsza forma nauki języka obcego, wnikająca w młody umysł zupełnie niezauważalnie.

red. yes.edu.pl